Těší nás, že máte zájem se stát včelařem!
Níže na této stránce se dozvíte základní informace, jak se včelařem stát. Podrobné informace pak najde na stránkách Českého svazu včelařů.
Pokud chcete začít včelařit, je nutné udělat několik základních kroků.
1.) Zaregistrovat se u Českého svazu chovatelů – Ústřední evidence včelstev
Přihláška ČMSCH (Toto je opravdu přihláška, stav včelstev se nevyplňuje)
Zaslat na:
Eva Zelenková
e-mail: uevcely@cmsch.cz
tel.: 257 896 210
web: http://www.cmsch.cz/vcely/
2.) Zaregistrovat se u Českého svazu včelařů
Přihláška ČSV + evidenční číslo od ČSCH
Zaslat na:
Martin ŠÍDLO – jednatel@vceli-brandysko.cz
Jednatel ZO obratem zašle číslo účtu a částku (členský příspěvek), který je nutné zaplatit.
Žádáme Vás, abyste byli opatrní v pořizování nových včelstev! Kontaktujte některého z důvěrníků o radu, od koho pořídit oddělky.
Vyžádejte si od prodejce potvrzení veterinární správy o negativním výsledku na mor včelího plodu! Pokud uvažujete o koupi oddělků z jiného kraje, nutně musíte doložit potvrzení o negaci včelího moru a také povolení od veterináře o převozu včelstva!
CHRÁNÍTE TAK NEJEN SVOJI INVESTICI, ALE BRÁNÍTE I V ŠÍŘENÍ ZÁVAŽNÉ NÁKAZY!
Pokud nejste a neplánujete být členem ČSV, nevadí, i přesto Vám rádi poradíme.
Pro začínající včelaře
S pořízením včelstev je spjato i několik nepříjemných povinností, které se týkají administrativy. Pro to, abyste se stali členy Českého svazu včelařů, je nutné splnit dva následující body:
Zaregistrovat se u Českomoravské společnosti chovatelů
Podat si přihlášku prostřednictvím Základní organizace, nebo ji přímo podat do sídla Českého svazu včelařů.
Výhody plynoucí z registrace u ČSV je hned několik, například prostřednictvím základní organizace budete dostávat každý rok léčiva proti varroáze, budete informováni o dění v Českém svazu včelařů, z.s. a mimo to na členských schůzích máte příležitost získat cenné informace od zkušených včelařů.
Pořízení oddělků
Než si zakoupíme včely, tak je dobré si zajet k nějakému známému včelaři ve svém okolí, či na včelařskou farmu, abychom si zjistili, jestli včelky jsou pro nás tím pravým domácím mazlíčkem. Nezřídka se stává, že si zájemce o včelaření pořídí včelstva a zjistí po pár zkušenostech, že si domácího mazlíčka představoval zcela jinak, bez žihadel. Dále je dobré pořízení včelstev prodiskutovat ve svém blízkém okolí, aby nedošlo v budoucnu k případným neshodám se sousedy či členy rodiny.
V dnešní době je chov včel na velmi dobré úrovni a nabízí se nám možnost si zakoupit do jisté míry mírné včely s dobrou chovnou matkou. Včelí matka neboli královna je nositelkou vlastností celého včelstva, tedy mírnosti včel, medné užitkovosti, rozbíhavosti, čistícího pudu atd. Musíme si však uvědomit, že ať máme chovnou matku s těmi nejlepšími vlastnostmi, tak se občasnému žihadlu nevyhneme a soused může občas také nějaké to žihadlo schytat.
Při koupi včel – oddělku kontaktujeme nejlépe v našem okolí známého včelaře, nebo se obrátíme na vedoucí členy základní organizace. Dostane se Vám tak rady, od koho si případně oddělky budete moci zakoupit. Výhodné je pořízení oddělku v rámci základní organizace od zkušeného včelaře. Máme tak jistotu, že včely jsou zdravé a víme přesně od koho pochází. Rozhodně nelze doporučit zakoupení oddělků z oblastí, v kterých dochází k opakovanému výskytu moru včelího plodu či z nejasných a někdy až podvodných internetových nabídek.
Jak silný oddělek bychom si měli pořídit je závislé na našich finančních možnostech chovatele a především na době pořízení včel. Čím dříve si oddělek zakoupíme, tím může být slabší. Pořizujeme-li si oddělek v období května, nevadí, když včely obsednou čtyři až pět rámků. Do podzimu včely dostatečně zesílí a dostanou se v pohodě na dva nástavky po 11 rámkách 39×24. Pořizova-li bychom si oddělek v červenci, tak je lepší pořídit silnější, neboť včely již nebudou mít čas do podzimu dostatečně zesílit, oproti oddělku zakoupeném v květnu.
K zakoupenému oddělku musíme od včelaře dostat potvrzení o vyšetření moru včelího plodu a případně, pokud nové stanoviště se bude nacházet v jiném kraji, tak musíme dostat i povolení o přesunu včel. Pokud nesplníme řádně podmínky dané Státní veterinární správou, tak se vystavujeme riziku případné pokuty a za další ohrožujeme zdraví včel všech okolních včelařů.
Souhrn:
- kopit oddělek od známého, prověřeného včelaře
- k oddělku dostaneme potvrzení o vyšetření moru včelího plodu
- při převozu oddělku do jiného kraje musíme mít povolení od KVS
- oddělek pořídit včas (květen, červen), aby do podzimu dostatečně zesílil